Varis Renkli Doppler Ultrasonografisi

Varis nedir?

Bacak toplardamarlarında kan birikmesi ve bunun sonucunda zamanla damarların genişlemesi ve işlevini daha çok yitirmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Özellikle bayanlarda en çok görülen damar rahatsızlığıdır.

Varis renkli Doppler ultrasonografisi neden yapılır?

Varislerin renkli Doppler ultrasonografi ile incelenmesi tanıda altın standarttır. Varis ultrasonografisi sadece varisleri göstermek için yapılmaz; asıl amaç varisin kaynağını, yani varise yol açan farklı durumları ortaya çıkarmaktır. Çünkü varisin tedavisinde en önemli nokta bu toplar damarlara fazladan gelen kanın nerden geldiğinin belirlenmesidir. Varis için özellikle cerrahi bir tedavi planlanıyorsa toplardamar renkli Doppler ultrasonografisinin önemi çok artmaktadır.

Varis renkli Dopplerultrasonografisi ilgili toplardamarlar içerisinde derin ven trombozu adı verilen pıhtı oluşumlarının belirlenmesi veya takibi amacıyla da yapılır. Ayrıca, varisi olan ve olmayan hastalarımızda bacaklarda dolaşım bozukluğundan şüpheleniliyorsa ve toplardamar kan akımında yetersizlik olup olmadığının araştırılması amacıyla da varis renkli Dopplerultrasonografisi yapılmaktadır.

Varis renkli Doppler ultrasonografisi kim tarafından yapılır?

Radyoloji uzmanları tarafından yapılır.

Varis renkli Doppler ultrasonografisi nasıl yapılır?

İnceleme hasta yatarken ve ayaktayken olmak üzere kasıklardan ayak bileklerine kadar yapılmalıdır; ek olarak hastanın karın bölgesinin de incelenmesi gerekebilir. İncelenen bölgelerdeki toplardamar sistemi taranarak değerlendirilir. Renkli Doppler ultrasonografi ile toplardamar sisteminin uzun kesimlerinde kan akımını hız, akım yönü gibi özellikleri değerlendirilerek  akım bozukluğu olup olmadığı araştırılır.

Varis renkli Doppler ultrasonografisi ne kadar sürer?

İnceleme yaklaşık 30-40 dakika sürer.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın