Prostat Ultrasonografisi

 

Prostat nedir?

Prostat erkeklerde idrar torbası (mesane) çıkımında yerleşmiş olan ve içerisinden idrar yolunun geçtiği salgı bezidir. Prostat bezi menideki bazı maddeleri salgılamaktadır.

Prostat hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Prostat hastalıkları, hastanın yakınmalarından yola çıkarak parmakla prostat muayenesi, görüntüleme yöntemleri ve kan testleri ile teşhis edilebilir. Prostat kanserinden şüphelenilen durumlarda prostattan alınan parçaların mikroskopta incelenmesi ile tanı konulabilir.

Prostat ultrasonografisi hangi yollarla yapılır?

Prostatın iyi ve kötü huylu büyümelerinin saptanmasında kullanılan ultrasonografik inceleme, karın ön duvarından yapılırsa transabdominal ultrasonografi, makat yolu ile yapılırsa transrektal ultrasonografi olarak adlandırılmaktadır.

Transabdominal yolla prostat ultrasonografisi için nasıl bir hazırlık gerekmektedir?

Transobdaminal yolla yapılan prostat incelemesi öncesinde hastaya 1,5 litre su içirilerek idrara sıkışması sağlanır. Mesanesi belli bir hacme gelmiş olan hasta incelemeye alınır.

Transabdominal yolla prostat ultrasonografisinde nelere bakılır?

Prostatın anatomik şekli, boyutları, hacmi, iç yapısı ve çevre organlar ile ilişkisi incelenir. Ayrıca özellikle büyümüş prostat dokusunun mesaneye bası bulguları değerlendirilir. Hasta idrara sıkışmış olarak ve idrarını yaptıktan incelenir. İdrar sonrası artık idrar (rezidü) kalıp kalmadığına bakılır.

Transrektal yolla prostat ultrasonografisi için nasıl bir hazırlık gerekmektedir?

Transrektal yolla yapılan prostat incelemesi öncesinde mesanede bir miktar idrar bulunması yeterlidir.

Transrektal ultrasonografisinde nelere bakılır?

Makattan ince bir cihaz aracılığıyla yapılan transrektal ultrasonografi prostat bezinin incelenmesinin çok daha başarılıdır. Bu sayede prostat bezine yakından bakılarak prostatın doku detayları ve şüpheli kitleler değerlendirilebilmektedir. Bu işlem esnasında renkli Doppler ve power Doppler metodları ile kanserden şüphelenilen alanların kanlanması da incelenebilir. Ayrıca, aynı seansta sistematik prostat biyopsisi işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Son olarak, hastanın sperm miktarının düşük olduğu durumlarda bu inceleme ile sperm yollarında tıkanıklığa sebep olabilecek hastalıklar belirlenebilir.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın