Boyun Damarları Renkli Doppler Ultrasonografisi

Boyun damarları renkli Doppler ultrasonografisi ile hangi anatomik yapılar incelenir?

Boyunda her iki tarafta beyine kadar uzanan ve şahdamarı olarak bilinen karotis ve vertebral arterler en hassas şekilde ayrı ayrı incelenir. 

Boyun damarları renkli Doppler ultrasonografisi hangi durumlarda gereklidir?

Karotis arterde damar sertliği olarak bilinen durum geliştiğinde damarda daralmaya veya tıkanmaya yol açan kireçlenme ve plak denen oluşumlar meydana gelebilir. Bu durum yaşlanma, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sigara kullanımı, şeker hastalığı gibi nedenlere bağlı olabilir. Bu plaklardan beyine pıhtı atması sonucunda felç gelişebilir. Ayrıca, beyinin arka tarafına kan götüren vertebral arterlerde kan akımında azalma meydana gelmesi sonucunda baş dönmesi, dengesizlik, konuşma zorluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür şikayetlerin sebebinin araştırılması amacıyla boyun damarlarının renkli Doppler ultrasonografisi çekilmelidir.

Boyun damarları renkli Doppler ultrasonografi nasıl yapılır?

Karotis ve vertebral arter renkli Doppler ultrasonografisinde ilgili damarlar tek tek incelenir. İşlem sırasında, hastamız sırtüstü yatar durumdadır. Boyun bölgesine jel sürülür; ultrasonun prob adı verilen parçası damarların üzerinde gezdirilerek elde edilen görüntüler değerlendirilir. Karotis ve vertebral arterlerdeki kan akımı incelenerek bazı sayısal ölçümler yapılır. Elde edilen bulgular rapor haline getirilir.

İşlem ne kadar sürmektedir?

Yaklaşık 15 ila 30 dakika sürer.

İşlem öncesi hazırlık gerekli midir?

İşlem öncesinde hiçbir özel hazırlık gerekmez.

İşlemin herhangi bir zararı var mıdır?

İşlem herhangi bir acı ya da rahatsızlık oluşturmaz; radyasyon içermediğinden bir zararı yoktur.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın