Vücut Yüzey Ultrasonografisi

VÜCUT YÜZEY ULTRASONOGRAFİSİ

Vücut yüzeyine ait belirli bir bölgede cilt ve cilaltı yumuşak dokuların incelenmesi amacıyla yapılan görüntüleme işlemidir.

body surface ultrasound ile ilgili görsel sonucu

Vücut yüzey ultrasonografisi ile hangi anatomik yapılar incelenir?

İlgili bölgede cilt ve cilaltı yumuşak dokular incelenir.

Vücut yüzey ultrasonografisi hangi durumlarda gereklidir?

Vücut yüzeyinin belirli bir bölgesinde şişlik, sertlik, ele gelen kitle, ağrı gibi bulgular varsa, cilt ve cilaltı yumuşak dokuların anatomik yapısında herhangi bir bozulma meydana gelip gelmediği incelenmelidir. Bu bölgelerde bir kitle oluşumu söz konusu ise, bu kitlenin boyut, şekil, iç yapı gibi özellikleri değerlendirilir; çevre yapılarla ilişkisi ortaya konulur. Bu sayede kitlenin iyi veya kötü huylu olduğu konusunda bir fikir edinilebilir. Kasık bölgesinde veya karın ön duvarında fıtık oluşumundan şüphelenildiğinde kesin tanı için yüzeyel ultrasonografiden yararlanılır. Travma durumlarında vücudun herhangi bir bölgesinde ciltaltı yumuşak dokuda veya kas yapılarında kanama, yırtılma gibi durumların meydana gelip gelmediğinin araştırılması amacıyla da yüzeyel ultrasonografi yapılabilir.

Vücut yüzey ultrasonografisi nasıl yapılır?

İşlem sırasında hastamıza, incelenmesi istenen bölgeye ultrasonun prob adı verilen parçası ile kolay ulaşılabilecek şekilde pozisyon verilir. İncelenecek bölgeye jel sürülür; ultrason probu ilgili bölgelerin üzerinde gezdirilerek elde edilen görüntüler değerlendirilir.

İşlem ne kadar sürmektedir?

Yaklaşık 10-15 dakika sürer.

İşlem öncesi hazırlık gerekli midir?

İşlem öncesinde hiçbir özel hazırlık gerekmez.

İşlemin herhangi bir zararı var mıdır?

İşlem herhangi bir acı ya da rahatsızlık oluşturmaz; radyasyon içermediğinden bir zararı yoktur.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın