Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşme sorunu nedir?

Normal koşullarda, erkekler cinsel olarak uyarıldığında penis atardamarlarından gelen kan, penisin iç kısmında toplanır ve sertleşme sağlanır, bu sayede kısa sürede ilişkiye hazır hale gelinir. Bu sertleşmenin cinsel ilişkiyi sağlayacak yeterlilikte olmaması veya sertleşmenin erken sonlanması sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) olarak adlandırılır. Problemin tıbbi olarak varlığı için 6 ay ya da daha uzun süre boyunca rahatsızlığın devam ediyor olması önemli bir kriterdir

Sertleşme sorunu neden önemlidir?

Sertleşme sorunu erkeklerde kaygı gibi psikolojik sorunlara, cinsel partner ile ilişkide bozulmaya ve özgüven kaybına neden olabilir.

Sertleşme sorununun tanısı neden önemlidir?

Sertleşme sorunu tek başına bir sağlık problemi olabileceği gibi altta yatan başka bir hastalık nedeniyle de gelişebilir. Altta yatan sebebin tam olarak belirlenmesi tedavinin başarısı için oldukça önemlidir. Sorunun kökeninde genellikle psikolojik etkenler ve fiziksel nedenler bir arada bulunur.

Sertleşme sorununun psikolojik nedenleri nelerdir?

Sertleşme sorununun aniden ortaya çıkması, bazı ilişkilerde normal sertleşme olurken bazen sorun yaşanması psikolojik etkenleri akla getirmelidir; bunlar arasında partnerle uyumsuzluk yaşanması, ev veya işle ilgili sorunlar, stres, kaygı, depresyon yer alabilir.

Sertleşme sorununun başlıca fiziksel nedenleri nelerdir?

Kalp ve damar sistemi bozuklukları, sigara, alkol, bazı ilaçlar, diyabet, yüksek kolesterol, hormon bozuklukları, prostat hastalıkları, böbrek yetmezliği, nörolojik hastalıklar sertleşme sorununa yol açan başlıca fiziksel nedenler arasında yer alır.

Sertleşme sorununun toplumda görülme sıklığı nedir?

Genel olarak her on erkekten birinde sertleşme sorunu görülmektedir; ancak bu oran yaşla birlikte artmaktadır. Nitekim, ülkemizde 40-70 yaş arası erkeklerin %69’unda sertleşme sorunu görüldüğü bildirilmiştir.

Sertleşme sorunu tanısı nasıl konur?

Sorunun doğru olarak belirlenebilmesi için kişinin tıbbi geçmişinin ve cinsel öyküsünün ayrıntılı olarak öğrenilmesi, genital bölge muayenesi, psikososyal değerlendirme, laboratuvar testleri ve Doppler ultrasonografi gibi bazı yöntemlerden yararlanılır.

Sertleşme sorunu tedavisinde ilk adım nedir?

Böyle bir sorunla karşılaşıldığında öncelikle bunun tedavisinin mümkün olduğu akılda tutulmalıdır. İlk olarak yaşam biçiminde yapılacak olumlu değişikliklerle çözüm bulunmaya çalışılmalıdır. Bu kapsamda, sertleşme bozukluğundan korunmak için stresten kaçınmak, dengeli beslenme, iyi ve yeterli gece uykusu, düzenli egzersiz yapılması, fazla kilonun verilmesi, sigaranın bırakılması ve alkol tüketiminin azaltılması gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinmek oldukça yararlıdır. Bu şekilde çözüm bulunamadığı takdirde, tıbbi yardım almak gerekebilir.

Sertleşme sorununda psikolojik etkenlerin ortadan kaldırılması için ne yapılmalıdır?

Öncelikle, sertleşme probleminin hemen her erkeğin başına gelebilecek bir problem olduğu unutulmamalıdır. Utanma ve çekinme nedeniyle çözüm arayışından kaçınılması veya sorunun doğru olmayan yöntemlerle giderilmeye çalışılması problemin daha da büyümesine yol açabilir. Ayrıca, tedavinin gerçekleşebilmesi ve sorunun tamamen ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle kişinin tedavi konusunda istekli olması ve problemin farkında olması gerekir. Stres, endişe ve depresyonun neden olduğu sertleşme sorunu için psikolojik danışmanlık alınması yararlı olabilir.

Sertleşme sorunu nasıl tedavi edilir?

Öncelikle sorunun kaynağının ne olduğu ve hangi yöntemlerle tedavi edilebileceğinin belirlenmesi gerekir. Eşlik eden hastalıkların bulunması durumunda, bunların uygun şekilde tedavi edilmesi sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilir. Ayrıca, sertleşme sorununun tedavisinde çeşitli yardımcı yöntemler bulunmaktadır, hastanın durumuna göre bunlardan biri ya da birkaçı bir arada uygulanabilir.

Sertleşme sorununda ağızdan ilaç tedavisi nedir?

Sertleşme sorunu tedavisinde öncelikle fosfodiesteraz 5 inhibitörü (PDE-5) ilaçlar (sidenafil, tadalafil,, vardenafil) önerilir. Bu ilaçlar penisteki damarlarda genişleme sağlayarak kan akımını artırıp hızlandırır. Ancak, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, yüzde kızarıklık, sıcak basması, geçici görme bozukluğu gibi yan etkiler görülebilir. Daha da önemlisi, bu ilaçların ani kan basıncı düşüklüğü gibi önemli yan etkilerinin bulunması ve bazı ilaçlarla birlikte kullanılmasının sakıncalı olması nedeniyle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaları gereklidir.

LSWT (Doğrusal Şok Dalga Tedavisi) nedir?

LSWT (Linear Shockwave Therapy) penise düşük yoğunluklu ses dalgaları gönderilerek yeni damar oluşumunun ve kan akımı artışının ve doku yenilenmesinin sağlandığı bir yöntemdir. Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan, hastaya herhangi bir işlem yapılmadığı için hastalar tarafından tercih edilen, kolay uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

ESWT teknolojisine göre en önemli farkı uygulama sırasında peniste tek bir bölge yerine penisin tamamını kapsayan bir etki alanı oluşturulabilmesidir; bir başka ifadeyle kapsama alanı daha geniştir.

LSWT tedavisinin başarı oranı nedir?

Bu yöntem sertleşme sorunu bulunan hastaların %70-80’inde başarılı olmaktadır. Diyabet hastalarında, kalp damar hastalarında ve prostat hastalığı nedeniyle sertleşme sorunu yaşayanlarda başarılı sonuçlar alınmıştır. Tedavinin etkinliğinin iki yıla kadar devam ettiği bildirilmiştir. Daha önce ilaç kullanan hastaların tedavi sonrasında ilaca ihtiyaçları çoğunlukla kalmamakta, ilaca cevap vermeyen hastalar ise ilaca cevap verir hale gelebilmektedir.

LSWT tedavisi nasıl uygulanır?

Tedavi sırasında penisin farklı bölgelerine düşük yoğunluklu ultrasonik ses dalgaları verilir. Tedavi süresi ve uygulanma sıklığı sorunun düzeyine göre değişkenlik gösterebilir. Uygulama sayısı bakımından genellikle haftada 1-2 seans olmak üzere toplam 4 seanslık tedaviler önerilir. Her tedavi seansı yaklaşık 20 dakika sürer.

 

LSWT tedavisinin riski var mıdır? Anestezi gerekli midir?

ESWT tedavisinde herhangi bir müdahale ve girişim olmadığı için tamamen güvenlidir. Yöntemin herhangi bir riski bulunmaz, uygulama sonrası günlük hayat için herhangi bir kısıtlama yoktur. İşlem sırasında aneztezi gerekli değildir.

Penis içine enjeksiyon tedavisi nedir?

Penisin iç kısmında yer alan süngerimsi dokuya ince uçlu bir enjektör yardımıyla ilaç verilmesine dayalı tedavi yöntemidir. İğne yapıldıktan 10-15 dakika kadar sonra sertleşme gerçekleşir. Verilen ilaç sayesinde kan damarları genişler ve penisin kanla dolmasına bağlı olarak sertleşme meydana gelir. En sık görülen yan etkisi ilaç uygulanan alanda anormal bağ dokusu oluşmasına bağlı geçici sertlik oluşumudur. Enjeksiyon sonrasında 4 saat içinde ereksiyon sonlanmazsa (priapizm) acil müdahale gereklidir.

PRP tedavisi nedir?

PRP (trombositten zengin plazma) kişinin kanı alındıktan ve özel bir işlemden geçirildikten sonra elde edilen bir sıvıdır. Elde edilen PRP sıvısının içerisinde kana göre beş kat yoğun yoğun bir şekilde trombositler (platelet) ve büyüme faktörleri (PDGF, VEGF, TGF- α ve TGF- β) bulunur. PRP sıvısı enjekte edildiği bölgede doku iyileşmesini uyarır ve bu dokudaki kök hücreleri uyararak dokuların gençleşmesini sağlar. PRP tedavisinin kendisi bir kök hücre tedavisi değildir, ancak doku içindeki kök hücrelerini aktif hale getiren bir tedavi yöntemidir.


Sertleşme sorunu bulunan kişilerde, sertleşmeyi sağlayan penis dokusunda kılcal damarların azalması ve kasların yerini sert bağ dokusunun alması nedeniyle penisin elastikliği kaybolur. Bu bölgeye PRP’nin enjekte edilmesi, sertleşmeyi sağlayacak yeni damar oluşumuyla birlikte dokuda yenilenme ve gençleşmeyi sağlar.

PRP tedavisine bağlı hangi etkiler görülür?

PRP tedavisi sayesinde penise daha iyi kan akışı meydana gelir, bu sayede sertleşme kalitesi artar. Penis boyunda uzama ya da kalınlaşma görülebilir. Ayrıca,
PRP tedavisi ile penis eğriliklerinde %75-80 oranında düzelme sağlanabilmektedir. Sertleşme sorununda PRP tedavisi nasıl uygulanır? Genellikle 1-4 seans yeterli olmaktadır. PRP tedavisinin etkisi uygulama sonrasında 1 hafta içinde ortaya çıkar, 3 ayda en üst seviyeye ulaşır. Sertleşme sorununda standart PRP tedavisi toplam üç seans olacak şekilde iki günde bir yapılır; 3., 6. ve

  1. aylarda tek doz olacak şekilde idame tedavisi uygulanması etkinliği arttırmaktadır.

PRP tedavisinde anestezi uygulanır mı?

Enjeksiyondan 5-10 dakika önce lokal etkili uyuşturucu kremler (lokal anestezik) kullanılarak hastanın ağrı hissetmesini engellenir. Tedavi gününde bile hasta normal günlük hayatını sürdürebilir. PRP tedavisi, tedaviye başladıktan bir hafta sonra etki etmeye başlar ve maksimum etki göstermesi 3 ayı bulabilmektedir.

PRP tedavisinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

PRP tedavisi, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların ilaçları kesildikten beş gün sonra, enfeksiyonu olan hastaların antibiyotik ile tedavi edilmelerinden sonra
yapılmalıdır. Tedaviden sonraki gün anti-inflamatuar ağrı kesici ilaçlar tedavinin etkinliğini azaltabileceği için alınmamalıdır.

PRP tedavisinin yan etkisi var mıdır?

PRP kişinin kendi kanından hazırlandığı için yan etkisi bulunmamaktadır.

Sertleşme sorununda vakum cihazlarıyla tedavi nedir?

Penis üzerine yerleştirilen silindir şeklindeki bu cihazlar negatif basınç etkisiyle kanı penis içinde toplayarak ereksiyonu sağlarlar. Yeterli ereksiyon sağlanınca penisin dip kısmına yerleştirilen sıkıştırıcı bant 30 dakikadan uzun süreli kullanılmamalıdır. Aksi takdirde peniste uyuşma, his kaybı gibi yan etkiler meydana gelebilmektedir.

Sertleşme sorununda cerrahi tedavi nedir?

Diğer tüm tedavilere cevap alınamayan hastalarda cerrahi uygulamalara başvurulur.
Bu amaçla ameliyatla penis içine silikon protezler yerleştirilir.

Sertleşme sorununda endovasküler tedavi nedir?

Diğer tedavilerden yarar görülmemesi durumunda, cerrahi tedavi istenmiyorsa ve/veya cerrahi tedaviye alternatif olarak uygulanabilen bir yöntemdir.
Endovasküler tedavi hangi durumlarda uygulanır? Sertleşme sorununun nedeni olarak nörojenik, psikolojik ve hormonal faktörlerin ekarte edilmesi durumunda, damarlarla ilgili bozukluklar akla gelmelidir. Nitekim, sertleşme sorunu görülen her dört hastanın üçünde penise kan akımı sağlayan atardamarlarında özellikle ileri yaşta belirginleşen damar sertliğine bağlı tıkanma veya toplardamarların çalışmasındaki bozukluğa (venookluzif hastalık) bağlı kaçak saptanabilmektdir.
Atardamar tıkanıklığının olduğu bölgenin belirlenmesine yönelik bilgisayarlı tomografi (BT) anjiografi tetkiki veya renkli Doppler ultrason incelemesi sonrasında anjioplasti veya stent tedavisi uygulanabilir; toplardamarlardaki kaçağın tedavisine yönelik olarak embolizasyon tedavisinden yararlanılır.

Endovasküler tedaviler nasıl yapılır?

İşlem anjiyografi ünitesinde lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu bakımdan kalp anjiosu işleminden hiçbir farkı yoktur. İşlem sırasında hasta uyanık durumda olur ancak hastanın konforu için damardan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verilir. Kasıktan girilerek kateter adı verilen ince plastik borucuklar yardımı ile ilgili damarlara ulaşılır.

İşlem ne kadar sürer?

İşlem yaklaşık bir saat sürer.

Yöntemin diğer yöntemlere göre avantajları nelerdir?

Ameliyat olmadığı için kesi yapılmaz.
Genel anestezi gerekmez, lokal anestezi altında yapılır.
Hastanede yatış gerekmez.
Ağrı azdır veya hiç yoktur.
Normal günlük yaşama hızla dönülebilir.

Tedavi işleminin herhangi bir riski veya yan etkisi var mıdır?

Endovasküler tedavilerle ilgili olarak literatürde önemli bir yan etki bildirilmemiştir.Nadiren, diğer anjiografi işlemlerinde de görülebilen, kasıkta iğne giriş yerinde hematom, enfeksiyon gelişmesi söz konusu olabilir. Tedaviden sonra hafif ağrı hissedilebilir.

Endovasküler tedavinin cerrahiye göre üstünlüğü nedir?

Ameliyatla penis protezi yerleştirilmesi sonrasında enfeksiyon meydana gelebilir, ayrıca protezler mekanik olarak bozularak işlevsiz kalabilir. İnvazif olmayan girişimsel bir işlem olması nedeniyle endovasküler tedavide bu riskler bulunmaz.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın