Prostatit Tedavisi

Prostat nedir ?

Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat bezi, idrar torbasının hemen altında, rektumun önünde bulunur. 

Prostatit nedir?

Prostat bezinde iltihap oluşması durumudur. Halk arasında “prostat nezlesi” olarak bilinir.

Kimlerde görülür?

Erkeklerde cinsel hayatın başlamasıyla birlikte görülmeye başlanır. Erkeklerin yüzde 50’si hayatları boyunca en az bir defa prostat iltihabına yakalanmaktadır. 

İyi huylu prostat büyümesinden ve prostat kanserinden farklı olarak tüm yaş gruplarındaki erkeklerde görülebilen genellikle kronik bir hastalıktır.

Prostatit, 50 yaş altındaki erkeklerde en sık görülen prostat hastalığı iken 50 yaş ve üzeri erkeklerde görülme sıklığı bakımından, prostat büyümesi (BPH) ve prostat kanserinden sonra üçüncü sırada yer alır. Bu yaş grubunda görülme sıklığı yaklaşık olarak %10 ‘dur.

Belirtileri nelerdir? 

Prostat iltihabında görülebilecek belirtiler şunlardır:

  • Belde ve kalçada ağrı
  • İdrar yaparken ağrı
  • Sık idrara çıkma
  • Gece idrara çıkma ihtiyacı 
  • İdrarın sonunda damlama ve tekrar idrar yapma hissi 
  • İdrar yapmada zorluk
  • Penis içinde ve ucunda ağrı veya yanma
  • Boşalma sırasında ağrı
  • Bacak arasında ağrı ve ağırlık hissi 

Kronik prostatit sperm kalitesini azaltmaktadır. 

Prostatit çeşitleri nelerdir? 

Akut bakteriyel prostatit, kronik bakteriyel prostatit, bakteriyel olmayan kronik prostatit (kronik pelvik ağrı sendromu) ve asemptomatik enflamatuar prostatit olmak üzere dört gruba ayrılır.

Bunların içerisinde en sık (%95) bakteriyel olmayan kronik prostatit tipi görülür. 

Oldukça sık görülen kronik prostatit, belirtilerinin belirgin olmaması ve çoğunlukla da diğer idrar yolları iltihaplarıyla birlikte bulunması nedeniyle farkedilmeyebilir. 

Akut prostatit nedir? 

Prostatın akut iltihabı, prostat dokusunda ani gelişen bakteriyel enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. Neden çoğu zaman üriner sistem ve kalın bağırsaklarda bulunan bakterilerdir. 

Prostatitin en seyrek görülen şeklidir. Ani olarak ortaya çıkan bulgular oldukça şiddetlidir. Akut prostatit idrar yapamama ve kan dolaşımına enfeksiyon yayılması gibi ciddi problemlere yol açabilir. 

Kronik bakteriyel prostatit nedir? 

Üç ay veya daha uzun süren bakteriyel prostat enfeksiyonu olarak tanımlanabilir. Genellikle tekrarlanan idrar yolu iltihaplarında bakterilerin prostat bezine girmesi sonucunda meydana gelen bir durumdur. Prostat bezinde oluşabilen taşlar veya prostattaki yapısal kusurlar nedeniyle meydana gelebilir. Ayrıca, enfeksiyon, travma ya da üriner sisteme yapılan bazı işlemler sonucunda  da oluşabilir.

Akut prostatite göre daha sık görülen bir durumdur. Genç ve orta yaşlı erkeklerde daha sık görülür. Sinsi seyreden bir hastalıktır Akut prostatitin aksine belirtiler daha yavaş ve sessiz gelişir. En belirgin semptom akut idrar yolu enfeksiyonlarının kronikleşmesidir. Ancak, birçok hastada belirti vermez.

Bakteriyel olmayan kronik prostatit (kronik pelvik ağrı sendromu) nedir? 

Prostatın belirli bir bakteriye bağlı olmaksızın iltihaplanmasıdır. Prostatit vakalarının %90’nını oluşturur. İdrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma gibi yakınmaların yanı sıra, genital bölge ağrıları görülür. Hastalığın belirtileri uzun süre devam eder. Hastalarda sıklıkla psikolojik sorunlara yol açması nedeniyle cinsel hayatı da olumsuz yönde etkiler. 

İdrar, meni, prostat salgısından alınan kültürlerde bakteriyel enfeksiyona ait kanıt bulunamaması nedeniyle tanı ve kesin tedavisi oldukça zordur. Bu nedenle, tedavide amaç hastalığın tamamen ortadan kaldırılmasından ziyade belirtilerin giderilerek hastanın rahatlatılmasıdır.

Asemptomatik enfamatuar prostatit nedir?

Prostat biyopsisi veya prostat ameliyatı olanlarda alınan prostat dokusunda tesadüfen saptanan prostatit şeklidir. Herhangi bir belirtiye sebep olmaz. Tedavi gerektiren bir durum değildir.

Prostatit nasıl tedavi edilir?

Prostat iltihabının tedavisi hastalığın akut ya da kronik nitelikte olmasına bağlı olarak değişir.

Prostatitin tedavisi yöntemleri kişiden kişiye, farklılıklar gösterebilir. Esas olarak iltihabın tedavisi, idrar yaparken zorlanmanın ve spazmın giderilmesi amaçlanır. Tüm prostatit tiplerinde antibiyotikler ilk tercihtir 

Akut prostatit tedavisinde en az iki haftalık yoğun antibiyotik tedavisiyle iltihabın giderilmesi amaçlanır;  iltihaplanma ileri derecedeyse, hastanın hastaneye yatırılması ve uzun süreli antibiyotik tedavisi görmesi gerekebilir. Ek olarak ağrı kesici, ateş düşürücü kullanılır. Tedavi edilmemesi durumunda iltihap kana karışıp ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Prostat absesi geliştiği takdirde ultrason rehberliğinde boşaltılmalıdır. 

Kronik prostatit tedavisinde de ortalama dört hafta boyunca antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca antikolinerjikler, kas gevşetici ajanlar, vitaminler, steroidler ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar yani immünsüpresifler kullanılabilir.  Standart tedavi yöntemlerinden yararlanamayan hastaların tedavisinde prostat masajından da yararlanılmaktadır.  

ULTRASONOGRAFİ EŞLİĞİNDE PROSTAT ENJEKSİYONU

Prostat enjeksiyonu nedir? 

Ultrasonografi cihazının prob adı verilen ince bir parçasının makattan uygulanması ile prostat bezinin görüntülenmesi sağlanarak, bez içerisindeki iltihap alanlarına doğrudan ilaç verilmesidir.  

Prostat enjeksiyonu neden yapılır?

Uzun süren ve farklı antibiyotiklerle yapılan tedavi bağışıklık sistemini zayıflatarak mantar enfeksiyonu gibi durumların gelişmesine ve bağırsak florasının değişmesine yol açabilir. Kaldı ki, uzun süreli geleneksel antibiyotik tedavileri sonrasında prostat içerisindeki odakların tekrar enfeksiyona yol açması muhtemeldir. Diğer taraftan, bez içerisinde kronik iltihaba bağlı gelişen nedbe dokusu ve kireçlenme alanlarında kan akımının azalmış olması nedeniyle, klasik tedavi kapsamında sistemik olarak verilen antibiyotiklerin söz konusu alanlarda yüksek yoğunluğa ulaşması güçleşmektedir. Bu gibi durumlarda bez içerisindeki iltihap odaklarının veya kireçlenme alanlarının içine doğrudan antibiyotik ve kortizon enjeksiyonu faydalı olabilir. Bu yolla, prostat içerisindeki antibiyotik düzeyi, antibiyotiğin sistemik emilimiyle elde olunan miktara kıyasla binlerce kat daha fazladır. Nitekim, söz konusu tedavi yöntemiyle hastaların şikayetlerinde belirgin düzelme görüldüğü bildirilmektedir. 

Son dönemde, prostat içerisine Botulinum-A toksini (Botox®) enjekte edilmesiyle bakteriyel olmayan kronik prostatit tedavisinde başarılı sonuçlar alındığı bildirilmiştir.  

Prostat enjeksiyonu nasıl yapılır?

Makattan yapılan transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat bezi içerisine makattan veya bacak arasında perine bölgesinden ince bir iğne ile girilerek her iki prostat lobuna ilaç enjeksiyonu yapılır. Genellikle 3-4 seans uygulanır. Bu sayede, medikal tedaviye yeterli düzeyde yanıt alınamamış kronik prostatit olgularında yüksek başarı elde edilebilmektedir. 

Diğer yöntemlere göre avantajları nelerdir?

İşlemin uygulama kolaylığı, hastanede yatış gerektirmemesi, önemli bir yan etkisinin  veya herhangi bir riskinin bulunmaması yöntemin başlıca avantajlarıdır. 

Prostata enjeksiyon nasıl yapılır?

İşlem ultrasonografi cihazının prob adı verilen ince bir parçasının makata kibar bir şekilde yerleştirilmesiyle yapılır. Bu esnada elde olunan ultrasonografi görüntülerinin yardımıyla ince bir iğne kullanılarak prostat dokusu içerisine enjeksiyon gerçekleştirilir. 

İşlem ne kadar sürer?

İşlem yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

İşlem sırasında ağrı hissedilir mi?

İşlem öncesinde prostat bezinin çevresine uygulanan lokal anestezi sayesine hastalarımız herhangi bir ağrı hissetmemektedir.  

İşlemin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Prostatit tedavisi için uygulan diğer girişimsel ve cerrahi tedavi yöntemlerinden farklı olarak, prostata enjeksiyon işleminin önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. 

İşlem sonrasında hasta günlük normal yaşamına ne zaman dönebilir? 

İşlem poliklinik ortamında yapılmakta olup hastalarımız 5-10 dakikalık bir dinlenmeden sonra günlük yaşamlarına dönebilir.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın