Ameliyatsız Kist Tedavisi: Skleroterapi

Kist hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hangi kistler tedavi gerektirir?

Kistlerinin çoğu herhangi bir şikayete veya hastalığa neden olmadığı için tedavi gerektirmez; bunların belirli aralıklarla takibi yeterlidir.

Ancak kist büyükse, hızlı büyüme gösteriyorsa ya da bazı şikayetlere yol açıyorsa tedavi edilmelidir. Örneğin, böbrek kistleri 5 cm.’den büyükse, ağrı, idrarda kanama, hipertansiyon, enfeksiyon,  idrar toplayıcı sistem tıkanıklığı veya böbreğin çalışmasında bozulma gibi durumlara yol açıyorsa tedavi gerektirir. 

Kistler nasıl tedavi edilir?

Kistler için eskiden ameliyat uygulanmaktaydı; ancak günümüzde uygulanan standart tedavi görüntüleme rehberliğinde skleroterapidir.

Tedavi öncesinde ne yapılmalıdır?

Tedavi edilmesi planlanan kistin iç yapısının sadece sıvıdan ibaret olup olmadığının belirlenmesi önemlidir; yani “basit kist” “komplike kist” ayırımının yapılması gereklidir. Komplike kistler genellikle abse, kanama ve enfeksiyon gibi durumlar nedeniyle oluşmakla birlikte, küçük bir kısmında kanser bulunabilir. Örneğin; böbrek ve yumurtalık gibi organ kanserlerinin bir kısmı kistik yapıdadır.

Bu nedenle kist olduğu düşünülen bir yapının tedavisine geçilmeden önce, ultrason, BT veya MR yardımıyla kistik kanserlerden ayırt edilmesi gereklidir. Şüpheli durumlarda, sıvı içeriğinden iğneyle örnek alınması, solid (katı) kısmı varsa iğne ile biyopsi yapılması gerekebilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Kistin ameliyatsız tedavisi ultrason eşliğinde yapılan girişimsel bir işlemdir. İğnenin giriş bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. İnce bir iğne ile görüntüleme eşliğinde kistin içine girilir ve içindeki sıvı tamamen boşaltılır. Skleroterapi için en sık kullanılan madde alkoldür; iç duvarı tahrip edilen kist zamanla küçülür, hatta bazen kaybolabilir. 

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın