Penis Renkli Doppler Ultrason

Penis Renkli Doppler Ultrasonografisi ne işe yarar?

Erektil Disfonksiyon (ereksiyon olamama, penis sertleşmesi sorunları), durumunda nedenin araştırılmasında kullanılan bir tanı yöntemidir. Bu görüntüleme yönteminin amacı, penise giren ve çıkan kan akışının ölçümünü sağlamaktır. Penis Renkli Doppler ultrasonografisi ile penisin iç yapısı, penis atar ve toplar damarları detaylı olarak görüntülenebilir

Penis Renkli Doppler Ultrasonografisi kimlere yapılır?

Sertleşme sorunu bulunan ve ve Peyronie hastalığından şüphelenilen erkek bireylere uygulanır. Test doktor tarafından yapılan diğer muayenelerden sonra sertleşme sorununun damarsal sistemle ilgili bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için yapılır. Bu yöntem aynı zamanda, Peyronie hastalığı adı verilen penisteki plak ve yara dokularının teşhisi için de kullanılabilir. Tedavi planlaması elde edilen inceleme bulguları esas alınarak yapılır. Ayrıca penis protezi uygulanması planlanan olgularda, ameliyat öncesinde penisin atar ya da toplardamar yetmezliğinin kesin olarak belirlenmesi amacıyla uygulanır.

Penis renkli Doppler ultrasonografisi kimler tarafından yapılır?

Radyoloji doktorları tarafından uygulanır.

İşlem ne kadar sürer?

Testin süresi değişkendir; genellikle 30-60 dakika içerisinde tamamlanır.

Penis Renkli Doppler Ultrasonografisi nasıl yapılır?

Öncelikle işlemin loş ve sessiz oda şartlarında yapılması gereklidir. İlk olarak penis dokusunda plak, tümör gibi bir lezyon olup olmadığı araştırılır. Daha sonra kavernöz arter denilen atardamarın seyrine bakılıp, damar cidarlarında kireçlenme olup olmadığı incelenir ve çapları kaydedilir. Ağızdan hap verilmesinden sonra görsel ve işitsel uyarımla ereksiyon sağlandıktan sonra, kavernöz arterlerin çapları tekrar ölçülüp yeterli genişleme olup olmadığı değerlendirilir. Daha sonra, renkli Doppler ultrasonografi incelemesi ile elde edilen verilere dayalı olarak penis kan akımının normal olup olmadığı araştırılır. Bu şekilde damarsal (arteryel ya da venöz) yetmezlik tanısı konulabilir.

Penis renkli Doppler ultrasonografisi ağrılı bir işlem midir?

Klasik yöntemle yapılan incelemeden önce penise bir ilaç (papaverin) enjekte edilmektedir. Hatta bazı durumlarda bu enjeksiyonun tekrarlanması gerekebilmektedir. Bu şekilde enjeksiyondan kaynaklanan ağrı ve dokuda yanma hissi nedeniyle hastalar bu tetkiki yaptırma konusunda isteksiz olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda tahlil ve testleri yaptırmaktan kaçınabilmektedir. Halbuki enjeksiyon yapılmadan uygulanan yeni teknik sayesinde hastalarımız herhangi bir acı hissetmemektedir.

Yeni teknikle yapılan penis renkli Doppler ultrasonografisinin başka hangi avantajları vardır?

Penis renkli Doppler ultrasonografisi papaverin enjeksiyonunun içeren klasik yöntemle yapıldığında, enjeksiyon sonrasında  peniste oluşan sertleşmenin sönmesi bazen uzayabilir. Böyle durumlarda penise yönelik cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Halbuki enjeksiyon yapılmadan uygulanan yeni teknik sayesinde bu risk ortadan kalkmaktadır.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın