BÖBREK KİSTLERİNİN AMELİYATSIZ TEDAVİSİ

Böbrek kisti nedir?

Böbreklerde içi sıvı dolu kese şeklindeki yapılardır. Toplumda çok sık görülmektedir. Yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Çoğunluğu iyi huyludur. Kitle eşlik etmediğinde kistler neredeyse her zaman iyi huyludur. 

Hangi böbrek kistleri tedavi gerektirir?

Böbrek kistlerinin çoğu herhangi bir şikayete veya hastalığa neden olmadığı için tedavi gerektirmez. Sadece ağrı, hipertansiyon, enfeksiyon veya idrar toplayıcı sisteminde tıkanıklığına böbreğin çalışmasında bozulmaya neden olan kistler tedavi gerektirir. 

Tedavi öncesinde ne yapılmalıdır?

Böbrek kanserlerinin %4’ü kistik yapıdadır. Bu nedenle basit kist olduğu düşünülen bir yapının tedavisine geçilmeden önce, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonan görüntüleme yardımıyla kistik kanserlerden ayırtedilmesi gereklidir.

Tedavi nasıl yapılır?

Böbrek kistinin ameliyatsız tedavisi ultrasonografi eşliğinde yapılan girişimsel bir işlemdir. İğnenin giriş bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur. İnce bir iğne ile kistin içine girilir ve kistin içindeki sıvı tamamen boşaltılır. Bazı durumlarda kist içerisine alkol içeren bir solüsyon verilerek kist duvarıyla temas etmesi sağlandıktan sonra verilen kist boşaltılır (skleroterapi). 

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın