Ameliyatsız Fibroadenom Tedavisi

P:\DR.TURGUT\0-att-PSA\WEBSITE-att\web-att-2019\revizyon-ekim2019\3en\eklenecek sliderlar\yeni-slider-resim\meme-cryo-slider-2.jpg

Fibroadenom nedir?

Fibroadenomlar kadınlarda çok sık görülen iyi huylu meme kitleleridir; kadınların %10’unda ve genellikle 20-40 yaş arasında görülür. 

Fibroadenomlar daha çok hangi dönemde oluşur?

Östrojen hormonunun yoğun olarak salgılandığı hamilelik döneminde daha çok oluşmaktadır

Fibroadenom saptandığında ne yapılır?

İlk saptandığında 6 ay aralıklar ile 2 yıl süresince takip edilir. Bu sayede fibroadenoma benzeyen kötü huylu tümörlerden ayırım kolaylaşır 

Fibroadenom meme kanseri riskini arttırır mı?

Gebelik döneminde belirginleşerek, menopozda küçülebilen fibroadenomların çok sayıda olması, meme kanseri riskini az da olsa arttırmaktadır 

Fibroadenomlarda nasıl tanı konur?

Fibroadenomların çoğu kendi kendine meme kontrolü sırasında ya da doktor tarafından yapılan elle muayenede saptanır. Mamografi ve ultrasonografi (US)’de tipik olarak düzgün sınırlı yuvarlak-elips şeklinde kitleler olarak görülür. Fibroadenomların yaklaşık %90’ı çap olarak 3 cm’den küçüktür; nadiren çapları 15 cm’yi bulabilen dev fibroadenomlar saptanabilirr. Mamografi ve US bulguları tipik olmakla birlikte, şüpheli durumlarda US kılavuzluğunda iğne biyopsisi ile kesin tanı konur. 

Fibroadenomların hangi durumlarda tedavi edilmesi gerekir?

Fibroadenom büyükse, hızlı bir büyüme gösteriyorsa, görüntüsü şüpheliyse , ağrıya yol açıyorsa ya da ele gelen kitle nedeniyle hastada şikayet oluşturuyorsa tedavi edilmelidir. Özellikle genç yaştaki kadınlarda fibroadenomların uzun süreli takip yerine tedavi edilmesi yaşam kalitesini de artırmaktadır. Fibroadenom tedavisinden önce mutlaka biyopsi yapılarak tanıdan emin olmak gerekir.

Fibroadenomlar için klasik tedavi yöntemi nedir?

Klasik ve eski tedavi gerekli olan durumlarda fibroadenomların ameliyat ile çıkarılmasıdır. 

Ameliyatla tedavinin ne gibi dezavantajları bulunmaktadır?

Fibroadenomların ameliyat ile tedavisi; narkoz gerektirmesi, kesi ve dikişe ihtiyaç duyulması ve enfeksiyon riski taşıması nedeniyle günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Meme cildinde ameliyata bağlı oluşan izler özellikle genç hastalar için sorun olabilmektedir. 

G:\DR.TURGUT\0-att-PSA\WEBSITE-att\web-att-2019\revizyon-ekim2019\işlemler\resimler\5dbaf75c9a4d1.png
C:\Users\User\Desktop\iceball2-1024x539.jpg

Ameliyatsız tedavi mümkün müdür?

Fibroadenomlar günümüzde ameliyatsız olarak çeşitli yöntemlerle kolayca ve emniyetli bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler arasında kriyoablasyon öne çıkmaktadır. 

Kriyoablasyon yönteminde, lokal anestezi altında ve US kılavuzluğunda, ciltte çok küçük bir delikten girilerek fibroadenomun ortasına özel ince bir iğne yerleştirilir. Bu iğne -80 dereceye kadar soğutulur ve oluşan buz küresi sayesinde fibroadenom dondurulur. Dondurulan ve canlılığını kaybeden fibroadenom zamanla küçülerek ele gelmez hale gelir, yol açtığı şikayetler azalır ya da kaybolur. 

Kriyoablasyon özellikle hangi durumlarda önerilir?

Kriyoablasyon, genellikle çapları 4 cm’den küçük fibroadenomların tedavisi için oldukça etkili ve güvenli bir yöntemdir.  Tek seansta memedeki tüm fibroadenomlar ciltte hiç iz bırakmadan tedavi edilebilir. Bu nedenle, özellikle birden fazla fibroadenomu olanlar için çok uygundur.

C:\Users\User\Desktop\maxresdefault.jpg

Kriyoablasyon tedavisi tüm fibroadenomlara uygulanabilir mi?

Evet uygulanabilir. 

Kriyoablasyonun avantajları nelerdir?

Kriyoablasyonun başlıca avantajları; lokal anestezi altında yapılması, memede hiçbir kesi veya dikiş izi kalmaması ve işlem sonrası memede çöküntü ya da şekil bozukluğu olmamasıdır.

Kriyoablasyon işlemi ne kadar sürer?

İşlem tek bir fibroadenom için birkaç dakika sürer. 

Hastanede yatış gerekli midir? 

Hayır, gerekli değildir; hasta tedavinin ardından günlük aktivitelerine devam eder. 

İşlem öncesi hazırlık gerekir mi?

Hayır, hiç bir hazırlık gerekmez.

Online Randevu

Sosyal Medya

Bizi Arayın
Yol Tarifi Alın